Diyarbakır İstanbul’a taşındı

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Diyarbakır Tanıtım Günleri’nde şehrin tarihini, kültürünü ve gastronomisini 14 -17 aralık günlerinde İstanbul’a Atatürk Havalimanı’na taşıdı. İstanbul ve çevre illerdeki Diyarbakırlıların günlerdir beklediği “Diyarbakır Tanıtım Günleri” geniş bir protokol katılımı ile gerçekleşti. Atatürk Havalimanı C terminali etkinlik alanında düzenlenen etkinliğe Diyarbakır’ın tüm ilçeleri şehirlerinin kültür […]

 Diyarbakır İstanbul’a taşındı

16.12.2023 - 20:38

Güncelleme : 16.12.2023 - 20:38

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Diyarbakır Tanıtım Günleri’nde şehrin tarihini, kültürünü ve gastronomisini 14 -17 aralık günlerinde İstanbul’a Atatürk Havalimanı’na taşıdı.

İstanbul ve çevre illerdeki Diyarbakırlıların günlerdir beklediği “Diyarbakır Tanıtım Günleri” geniş bir protokol katılımı ile gerçekleşti. Atatürk Havalimanı C terminali etkinlik alanında düzenlenen etkinliğe Diyarbakır’ın tüm ilçeleri şehirlerinin kültür ürünlerini, tüm renklerini ve lezzetlerini hemşehrileri ile buluşturdu.


Eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, İstanbul Valisi Davut Gül, Diyarbakır Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi, Milletvekili Suna Kepoğlu Ataman ve birçok siyasinin yanı sıra Diyarbakır’ın sembolü haline gelen sanatçı Bedri Ayseli açılışa katılanlar arasındaydı.


Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı İstanbul Şube Başkanı Avukat Aydoğan Ahıkan’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikler katılımcılara adeta unutulmaz anlar yaşattı.

Konuşmasında Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel yapısına değinen Ahıkan “hemşerilerimizle İstanbul’da Diyarbakır’ımızın havasını solumak, onlarla birlikte İstanbullulara şehrimizi tanıtmak üzere buradayız. Fuar alanında mini bir Diyarbakır kurduk ve dört gün boyunca ziyaretçilerimize Diyarbakır’ımızı tanıtacağız” dedi.


Yöresel folklorik gösteriler, müzisyenler, yöre türküleri, yöre lezzetleri 17 Aralık Pazar günü akşamına kadar İstanbullulara ve İstanbul’da ikamet eden Diyarbakırlılara sunulacak. Gün içinde hazırlanan yemek stantlarında yöresel yemekler sunulurken, diğer ünitelerde Diyarbakır’da üretilen ürünler satışa çıkartıldı. Festival boyunca müzik ve folklor gösterileri ziyaretçilere hoş dakikalar yaşatırken, ilçe belediyelerinin stantlarında Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel mirasları tanıtılacak.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın