AV. NEŞE FIÇICI ‘KADINLARIN MÜCADELELERİ, MÜCADELEMİZDİR’

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için Bandırma Adliyesi Avukatlar Baro odasında, Avukatlar tarafından toplantı düzenlenerek açıklamalar yapıldı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için Bandırma Adliyesi Avukatlar Baro odasında, Avukatlar […]

 AV. NEŞE FIÇICI ‘KADINLARIN MÜCADELELERİ, MÜCADELEMİZDİR’

26.11.2022 - 7:09

Güncelleme : 26.11.2022 - 7:09

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için Bandırma Adliyesi Avukatlar Baro odasında, Avukatlar tarafından toplantı düzenlenerek açıklamalar yapıldı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için Bandırma Adliyesi Avukatlar Baro odasında, Avukatlar tarafından toplantı düzenlenerek açıklamalar yapıldı.

 Avukat Neşe Fıçıcı toplantı da ‘Yasaların etkin uygulanmasında mücadelemizin ve İstanbul Sözleşmesinin hayatına geçirilmesine ilişkin irademizin devam edeceğini bir kez daha beyan ediyoruz. Kadınların İnsan Haklarını ihlal eden düzene karşı direnişlerinden yola çıkarak 1999 yılında Birleşmiş Milletler kararı ile ilan edilen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü bugünde kadınların özgür, eşitsiz ve şiddetsiz bir yaşam mücadelesiyle devam etmektedir. Sadece ülkemizde değil dünyanın birçok ülkesinde kadınlar adalet, eşitlik, özgürlük mücadelesi veriliyor. Yanı başımızda İran’da Mahsa Amani’nin başörtüsü gerekçe gösterilerek öldürülmesinin ardından güçlenen kadın hareketini selamlıyoruz. Mücadeleleri, mücadelemizdir. Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması devletin sorumluluğundadır. Özel ve kamusal alanda kadına yönelik şiddetin hala devam etmesi, kadınlar güvenli olmaları gereken toplu taşıma araçlarında ve caddelerde dahi tanımadıkları erkekler tarafından şiddete uğruyorsa, aldıkları koruma kararlarına rağmen öldürülüyorlarsa bunun nedeni şiddetle etkin ve kararlı şekilde mücadele edilmemesi aksine kadınların insan haklarını ve en önemlisi yaşam haklarını koruma altına alan Kanunları ve Uluslarası Sözleşmeleri kaldırmaya yönelik saldırılar karşısında etkisiz kalınmasıdır. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için 6284 sayılı kanun ve imzalamış olduğumuz sözleşmeler başta olmak üzere kadın haklarının güvence altına alan mevzuatın devletin her bir organı tarafından eksiksiz uygulanması, uygulamanın denetlenmesi toplumsal cinsiyete duyarlı, eşitsizliği ortadan kaldıran politikalar üretilmesi, kadına yönelik şiddet suçlarında etkin ve caydırıcı cezalar vererek bu cezaların infazlarının eksiksiz tamamlanması ile temel bir insan hakları belgesi olan İstanbul Sözleşmesinin yeniden yürürlüğe konulması öncelikli taleplerimizdir. Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu olarak her gün olduğu gibi bugünde kadınların kazanımlarını elinden alacak olan düzenleme ve değişikliklerin karşısında olmaya devam edeceğimizi, yasaların eksiksiz uygulanması konusunda tüm kamu, kurum ve kuruluşlarının uygulamalarını takip edeceğimizi İstanbul Sözleşmesinin yeniden hayata geçirilmesi yönündeki ısrarımız ve kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. ‘ dedi.

Muhabir: Selin Girgin

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın