KEŞAN YENİMUHACIR’DA KADIN MUHTAR, KÖYÜNÜ HİZMETLERİYLE GÜZELLEŞTİRİYOR

Edirne Keşan Yenimuhacır köyünde yaşayan Nuray Hamarat 2020 yılında aday olduğu muhtarlık seçimlerinde köy halkının büyük destekleriyle İnönü mahallesinin gurur duyulan kadın muhtarı oldu.   Görevi Muhtarlıkla Sınırlı Değil Edirne Keşan Yenimuhacır köyünde yaşayan Nuray Hamarat 2020 yılında aday olduğu muhtarlık seçimlerinde köy halkının büyük destekleriyle İnönü mahallesinin gurur duyulan kadın muhtarı oldu. Evli ve bir […]

 KEŞAN YENİMUHACIR’DA KADIN MUHTAR, KÖYÜNÜ HİZMETLERİYLE GÜZELLEŞTİRİYOR

15.11.2022 - 6:53

Güncelleme : 15.11.2022 - 6:53

Edirne Keşan Yenimuhacır köyünde yaşayan Nuray Hamarat 2020 yılında aday olduğu muhtarlık seçimlerinde köy halkının büyük destekleriyle İnönü mahallesinin gurur duyulan kadın muhtarı oldu.  

Görevi Muhtarlıkla Sınırlı Değil

Edirne Keşan Yenimuhacır köyünde yaşayan Nuray Hamarat 2020 yılında aday olduğu muhtarlık seçimlerinde köy halkının büyük destekleriyle İnönü mahallesinin gurur duyulan kadın muhtarı oldu. Evli ve bir çocuk annesi olan Hamarat, köy muhtarlığı yaparken aynı zaman da hayvancılık, şoförlük ve kahve işletmeciliği de yaptığını söyledi. Kendini geliştirmek, değişik fikirlere sahip olmak ve kadınların da muhtar olabileceğini göstermek istediği için elinden geleni yapacağını, görevinin muhtarlıkla sınırlı kalmadığını dile getirdi.

‘Kadından Muhtar Olur Mu?’

               Halkı tarafından sevilen ve desteklenen Hamarat, görevine başlamadan önce mahalle sakinlerine bulunduğu yardımlar üzerine ‘Muhtar’ lakabı takılarak köy içerisinde ‘Muhtar Nuray’ olarak anılmaya başlandı. Lakabı takıldıktan sonra neden olmasın? Diye düşünerek adaylığa seçimini koydu.  Adaylığa seçimini koyduktan sonra kadından muhtar olur mu? sorusu mahallelileri ikiye böldü. Bazı kesimler desteklerken bazıları ise kadından muhtar olmayacağını savundu. Göreve seçilmeden önce yaptığı yardımlar ve gerçekleştirdiği işler sayesinde halkı ikna etmeyi başardı. Kısa sürede halkın desteğini kazanan Nuray Hamarat 2 yıldır Yenimuhacır İnönü Mahallesinin muhtarlığını yapmakta.

Muhtar olduktan sonra kadından da muhtar olabileceğinin ön yargıları kıran Hamarat, mahallede okuma yazma oranının artmasını sağladığını, vatandaşların istek ve talepleri doğrultusunda projeler gerçekleştirdiğini ve pandemi döneminden bu yana hastane, erzak gibi her sorun ile özenle ilgilendiğini dile getirdi.

‘Yeniden Dünyaya Gelsem Yine Yenimuhacır’da Yaşamak İsterdim’

               Belediye ile ortaklaşa çalıştığını söyleyen Nuray Hamarat, mahalle de ulaşım ve eğitim şartları yönünden bir sorun yaşamadıklarını, halkın istek ve talepleri doğrultusunda dikiş kursu açmak, sağlık ocağına doktor getirmek konusunda da çalışmalar başlattığını söyledi. Hamarat ‘Yeniden dünyaya gelsem, yine Yenimuhacır köyünde yaşamak isterdim. Burada bütün imkanlara sahibiz, Keşan’ın her şeyini çok seviyoruz. Başta desteklemeyen ve sonradan ikna olan mahalle sakinleri keşke yıllardır muhtar olarak sen başımız da dursaydın, muhtarlık erkek işi gibi geliyordu ama sen bizlere bir erkeği arattırmıyorsun başardığın işlerle gurur duyuyoruz dediler. Böyle yorumlar aldıkça çok mutlu oluyorum ve işimi çok seviyorum.’ Dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın