Türkiye’nin İlk Kültür Rotası Edremit’ten

Edremit Belediyesi tarafından hazırlanan, Tükriye’den başlayıp Avrupa’da 5 ülkeyi kapsayan Aeneas Kültür Rotası, Avrupa Konseyi Genel Kurulunda 35 ülkenin oy birliği ile Avrupa Konseyi’nin tescilli kültür rotası olarak ilan edildi. 272 Sayfalık Proje Dosyası Hazırlandı Edremit Belediyesi tarafından 3 yıldan bu yana Aeneas Kültür Rotası ile ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında, Aeneas Rotası Uluslararası Derneği kurulmuştu. […]

 Türkiye’nin İlk Kültür Rotası Edremit’ten

31.05.2021 - 6:25

Güncelleme : 31.05.2021 - 6:25

Edremit Belediyesi tarafından hazırlanan, Tükriye’den başlayıp Avrupa’da 5 ülkeyi kapsayan Aeneas Kültür Rotası, Avrupa Konseyi Genel Kurulunda 35 ülkenin oy birliği ile Avrupa Konseyi’nin tescilli kültür rotası olarak ilan edildi.

272 Sayfalık Proje Dosyası Hazırlandı

Edremit Belediyesi tarafından 3 yıldan bu yana Aeneas Kültür Rotası ile ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında, Aeneas Rotası Uluslararası Derneği kurulmuştu. Edremit Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünce Aeneas’ın mitolojik hikayesi ve efsanevi yolculuğu Avrupa Konseyi’nin barış, kültürler arası diyalog ve uluslarası kardeşlik prensipleri ve değerlerine göre şekillendirildi.

Edremit Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan 272 sayfalıkile projenin başvurusu Edremit Belediyesi’nin kurucu üyesi olduğu Aeneas Kültür Rotası Derneği tarafından yapıldı.

35 Ülkenin Oy Birliği İle Kabul Edildi

29 Nisan 2021 tarihinde Fransa’nın Strasbourg kentinde toplanan Avrupa Konseyi Kültür Rotalarına İlişkin Genişletilmiş Kısmi Anlaşma – EPA’nın Genel Kuruluna Edremit Belediyesi’nin yaptığı nihai sunumu hemen ardından 35 ülkenin oy birliği ile Aeneas Kültür Rotası projesi Avrupa Konseyinin tescilli kültür rotası olarak ilan edildi. Avrupa Konseyi Kültür Rotaları 2021/2022 değerlendirme döneminde Avrupa’nın farklı ülkelerinden başvuran 17 proje arasında komisyondan tescil kazanan sadece 5 kültür rotası içinde Aeneas Kültür Rotası ilk sırada ve en başarılı proje olarak seçildi.

5 Ülkeyi Kapsayan Arkeolojik Kültür Rotası Projesi

Avrupa Konseyi uluslararası anlaşmalar ve şartlarına göre hazırlanan başvuru dosyasında projede bulunan Yunanistan, Tunus, Arnavutluk ve İtalya’nın belediye ve yerel kurumları ile yapılan verimli işbirliği sonucunda Avrupa Konseyi’nin tesciline hak kazandı.

Avrupa Konseyi’nin 40 tescilli Kültür Rotası arasında Türkiye’den ilk kültür rotası Edremit Belediyesi tarafından kazandırılmış oldu.

Türkiye’den Başlayan Ve Avrupa Konseyi Tarafından Tescillenmiş İlk Rota

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Türkiye’den başlayan Avrupa Konseyinin ilk tescilli Kültür Rotası Edremit ve Ülkemize kazandırdığımızı büyük mutlulukla sizinle paylaşmak isteriz” dedi.

Avrupa Birliği Tescilli Kültür Rotalarına Özel Hibe Programları Açıyor

Başkan Arslan, “Aeneas Kültür Rotası Avrupa Konseyi Kültür Rotası ünvanına layık görülerek Edremit’in ve rotada bulunan diğer noktaları yılda binlerce yabancı turist tarafından en fazla tercih edilen kültürel ve en prestijli turistik destinasyonları arasına girmek, Avrupa Birliğinin Kültür Rotaları programına ayırdığı özel fon ve finansman imkanlarından bundan sonra faydalanabilmek demektir. Aeneas Kültür Rotası Avrupa Konseyinin tescilli kültür rotası olması Edremit’imiz ve ülkemiz için sürdürülebilir kültürel, peyzaj/doğa ve arkeolojik turizmi kapsamında daha zengin ve etkileyici aktiviteler tasarım ederek, halkımızın ekonomik refahının ve bölgemizin uluslararası görünürlüğünü sağlayacaktır. Bununla birlikte Edremit ve Çanakkale bölgesi T.C. Kültür Bakanlığı ve Avrupa Konseyi tarafından sürdürebilir turizmi, kültür mirası koruma ve değerini arttırma, ekonomik stratejiler ile ilgili yeni geliştirme ve kalkınma politikaları uygulamasında bundan sonra öncelikli alan olarak sayılacaktır.

Destek Verenlere Teşekkür

“Her zaman irademizi kullanarak ve kendi güçlerimize inanarak yürüdüğümüz bu uzun yolda bize katılan ve vizyonumuza inanan T.C. Kültür Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Tanıtma Genel Müdürü ve Müdür Yardımcısı Sayın Onur Gözet ve çalışma arkadaşları, Türkiye Turizm ve Tanıtım Ajansı (TGA) başta olmak üzere, projemizin resmi paydaşları olan Balıkesir Valiliği, Balıkesir İl Kültür Müdürlüğü, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Troya Arkeolojik Müzesi, Balıkesir Üniversitesi, 18 Mart Çanakkale Üniversitesi ayrıca her konuda projemize desteğini esirgemeyen Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri odası (ÇARO) ve bunca emeğimizin tek sebebi olan Edremit’li vatandaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi iletmek isteriz” dedi.

Başkan Arslan, kültür rotasında asıl yolculuğun bundan sonra başlayacağını da ifade ederek “Aeneas Kültür Rotası’nda asıl yolculuğumuz şimdi başlıyor; Truva’dan kaçarak elinde küçük oğlu ve sırtında yaşlı babasını taşıyarak Avrupa medeniyetini kuran tıpkı Aeneas kahramanı gibi bizler de tarihimizi sırtımızda, geleceğimizi elimizde tutarak barış, kardeşlik ve yeni kalkınma ufuklarına doğru hep birlikte yürüyeceğiz” dedi.

Aeneas Kültür Rotası;

M.Ö. 1. yüzyılda yazılmış, Troya’dan kaçan Aeneas kahramanı tarafından Roma’nın kuruluş hikâyesini anlatan Aeneid destanı Avrupa’da okullarda eğitim müfredatında bulunan ve en bilinen hikâyeler arasındadır. Troya’nın yıkılışı ve Troyalıların prens Aeneas önderliğinde büyük savaş sonrası yeni bir başlangıç için yolculukları ve bir dönem Avrupa’nın en önemli güçlü yerleşimlerinden olan Roma ve Roma İmparatorluğu’nun kuruluşunu Anadolu’ya dayandıran bu hikâyede beş ülkenin (Türkiye, Yunanistan, Arnavutluk, İtalya ve Tunus) ortak kültürel mirası ön plana çıkartıp, Edremit Belediyesi tarafından konuyu Avrupa Konseyi Kültür Rotaların programın kriterler ve değerlerine göre projelendirerek 3 yıllık süren yoğun çalışmaları sonucunda kültür rotası haline getirilmiştir.

Türkiye’nin Antandros’tan başlayan ve İtalya’nın Lazio kıyılarına uzanan esnafevi Truvalı kahramanın yolculuğunun izini takip eden projemiz, deniz kültürünü, doğa peyzajları farklı toplumların arasındaki interkültürel ve pozitif etkileşenler gibi evrensel değerlerini tanıtmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda Avrupa ve Akdeniz ülkelerinin kültürel zenginliğini inşa eden ve ortak kültür mirası oluşturan kültürel çeşitliliği değerini yaygınlaştırmaktadır.

Aeneid destanında bahsedilen Truvalı kahraman Aeneas’ın uğradığı limanlar ve arkeolojik bölgelerinden oluşup, Aeneas Kültür Rotası Türkiye, Yunanistan, Arnavutluk, Tunus ve İtalya’yı dahil eden turistik ve kültürel bir güzergahtır.

Proje Ortakları

İtalya, Yunanistan, Tunus ve Arnavutluk’tan bazı belediyeler ve dernekler

Türkiye’den: Kültür ve Turizm Bakanlığı, Colosseum Arkeolojik Parkı, Napoli Ulusal Arkeolojik Müzesi, Sicilya Bölgesi, Geata Belediyesi, CentolePalinuro Belediyesi, Benevento Belediyesi, Cerveteri Belediyesi, Pozzuoli Belediyesi, Procida Belediyesi; Tunus’tan Kartaca Belediyesi (Kartaca UNESCO), Arnavutluk’tan Sarande Belediyesi, (Butrint UNESCO), Yunanistan’dan Mikanos Belediyesi (Delos UNESCO), Hanya Belediyesi (Girit Adası).

Finansman İmkanları: Tescillenmiş rota uluslararası turizm çağrılarına başvurmayı ve olumlu sonuç almayı kolaylaştıracaktır.

Uluslararası Mükemmeliyet Göstergesi: Avrupa Konseyi tarafından verilen “Kültür Rotası Sertifikası”, sürdürülebilir turizm açısından bölgenin prestijini arttıran bir belgedir.

Avrupa Boyutunda Görünürlük: Balıkesir ve Çanakkale bölgesine uluslararası boyutta görünürlük ve tanınırlık kazandıracak.

Network: Uluslararası kuruluşlar arasında oluşturulan sinerji ve işbirliği zeytin rotası gibi başka projelerin de hayata geçirilmesi açısından avantaj sağlayacaktır.

Kaynak:Edremit Belediyesi

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın