27 Mart Dünya Tiyatro gününde “YUNUS EMRE” ve “ORHAN VELİ KANIK” sokakta

Ortadirek Tiyatrosunun İstanbul Avcılar’da düzenleyeceği 27 Mart Dünya Tiyatro günü programı her yıl olduğu gibi bu yıl da farkındalık yaratıyor . Ortadirek tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Osman GENÇ her yıl festival havasında tiyatro gününü bayrama çevirdiklerini ve her yıl farkındalık olması için,kendilerini yenilemek için,bir konuyu tema alarak öne çıkardıklarını dile getirdi. Geçtiğimiz yıllarda işçi ölümlerini,kadın […]

 27 Mart Dünya Tiyatro gününde “YUNUS EMRE” ve “ORHAN VELİ KANIK” sokakta

24.03.2021 - 13:41

Güncelleme : 24.03.2021 - 13:41

Ortadirek Tiyatrosunun İstanbul Avcılar’da düzenleyeceği 27 Mart Dünya Tiyatro günü programı her yıl olduğu gibi bu yıl da farkındalık yaratıyor .

Ortadirek tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Osman GENÇ her yıl festival havasında tiyatro gününü bayrama çevirdiklerini ve her yıl farkındalık olması için,kendilerini yenilemek için,bir konuyu tema alarak öne çıkardıklarını dile getirdi.

Geçtiğimiz yıllarda işçi ölümlerini,kadın hak ihlallerini,adalet ve özgürlük temalarını işleyerek farkındalık yarattıklarını aktardılar .

Ortadirek Tiyatrosu her yıl Türkiye ve dünya tiyatro bildirisinin yanında genç oyuncuların kaleme aldıkları alternatif bildirilerini sokakta yapacakları etkinlikte okuyacaklar. Bu yıl tiyatro bildirisini kaleme alan Tuluat GENÇ okuyacak .

Osman GENÇ sokakta yapacakları etkinlik için kostümlerini giyerek şarkılı türkülü kutlanacak etkinlikte tiyatro bildirisinin yanında Türkiye tiyatrolarına mâl olacak Berkcan GENÇ’in kaleme aldığı iki adet beste de katılımcılarla birlikte okunacak .

Osman GENÇ bu yılki farkındalıklarının temasını Türkiyenin ileri gelen şair ve ozanlarının sokakta halkın içinde yer almasını sağlamak olacağını söyledi. Bu yıl UNESCO tarafından Yunus Emre’nin ölümünün 700.yılı olması nedeni ile “Dünya Yunus Emre Yılı ” ilan edilmesi sebebiyle “ Yunus Emre Aşk -ı Revan “ oyunumuzu Batuhan ÖZTÜRK , Tuluat GENÇ , Derya ATASOY, Aslı ÇELİK , Mert Berker GENÇ , sokakta oynayacaklar.

Büyük şairimiz Orhan Veli’ nin 70. Ölüm yılı nedeniyle hazırladığımız oyunumuzu Osman GENÇ, “ Bir Garip Orhan Veli ve Taburenin Hikayesi’’ni Ortadirek Tiyatrosu oyuncularından Ali GEYGELOĞLU’nun canlandıracağını dile getirdi.

Bu yıl ayrıca Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Elvin Avvad ‘ın 27 Mart Dünya Tiyatro günü için hazırladığı sokak hatırat panosu festivale farklı bir tat verecek ve dileyen seyircilerimiz hatırat panosuyla fotoğraf çektirebilecekler.

Ortadirek Tiyatrosu Pikola Sahnesinin genç oyuncuları da bu etkinlikte tiratları,şarkıları ve kostümleri ile hazır bulunacaklar. “Davullu zurnalı 27 Mart Dünya Tiyatro Gününü kutlamaya tüm halkımızı bekliyoruz” diyerek sözünü noktalayan GENÇ,meraklısını 27 Mart’ta saat 15:00 da Avcılar Marmara Caddesi Atatürk heykelinin oraya maskeli mesafeli pandemi kuralları ile beklediklerini dile getirdi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın