KEŞAN MUHTARI BAYRAM ALİ KALFALAR EĞİTİME DESTEK VERİLMESİ İÇİN SESLENDİ

Edirne’nin Keşan İlçesinde Mustafa Kemal Paşa mahallesinin Muhtarı Bayram Ali Kalfalar muhtarlığının 5. Döneminde mahallenin öğrencilerine eğitim konusunda destek verilmesi için yetkililere seslendi.  1955 Doğumlu Bayram Ali Kalfalar 11 yaşında Keşan’a geldi. 1976 Yılında mahallesinde açtığı bakkal dükkanını işletirken halk tarafından ‘Mühürsüz Muhtar’ lakabı takıldı. ‘Ben Misafirim Onlar Ev Sahibi’ Edirne’nin Keşan İlçesinde Mustafa Kemal […]

 KEŞAN MUHTARI BAYRAM ALİ KALFALAR EĞİTİME DESTEK VERİLMESİ İÇİN SESLENDİ

15.11.2022 - 7:28

Güncelleme : 15.11.2022 - 7:28

Edirne’nin Keşan İlçesinde Mustafa Kemal Paşa mahallesinin Muhtarı Bayram Ali Kalfalar muhtarlığının 5. Döneminde mahallenin öğrencilerine eğitim konusunda destek verilmesi için yetkililere seslendi.  1955 Doğumlu Bayram Ali Kalfalar 11 yaşında Keşan’a geldi. 1976 Yılında mahallesinde açtığı bakkal dükkanını işletirken halk tarafından ‘Mühürsüz Muhtar’ lakabı takıldı.

‘Ben Misafirim Onlar Ev Sahibi’

Edirne’nin Keşan İlçesinde Mustafa Kemal Paşa mahallesinin Muhtarı Bayram Ali Kalfalar muhtarlığının 5. Döneminde mahallenin öğrencilerine eğitim konusunda destek verilmesi için yetkililere seslendi.  1955 Doğumlu Bayram Ali Kalfalar 11 yaşında Keşan’a geldi. 1976 Yılında mahallesinde açtığı bakkal dükkanını işletirken halk tarafından ‘Mühürsüz Muhtar’ lakabı takıldı. İşletmeleri iflas ettikten sonra muhtarlık için aday olmasını isteyen arkadaş çevresinin artık mühürlü muhtar ol söylemleri doğrultusunda aday olmaya karar veren Kalfalar, seçimleri kazanması sonucu lakabını ‘Mühürlü Muhtar’ olarak değiştirdi. Mahalle sakinlerinin bu sene de aday olmasını ve muhtarlıkta kalmasını istediğini söyleyen Bayram Ali Kalfalar yine aday olacağını dile getirdi. Muhtarlık yaptığı süreçten itibaren vatandaşlara en güzel hizmeti vermek için elinden geleni yaptığını söyleyen Kalfalar ‘Beni ziyarete geldiklerinde, ben onların cebinde ki parasına bakmıyorum benim için yardımcı olabilmek, işlerini halledebilmek önemli. Her zaman söylerim onların buradaki misafirleri benim, onlar ise ev sahibi. Bu düşünce içerisinde ilerliyorum.’ 

               Muhtarlık yaptığı süreç boyunca eğitim konusunda geri de kaldıklarını ve okuması gereken öğrencilerin tarlalarda, dükkanlarda çalıştığını sahip oldukları eski bir okul içerisinde hırsızlıklar meydana geldiği için yıkılıp başka okul yapılmadığı konusunda isyan etti. Mahalle nüfusu içerisinde 260 öğrenciden yalnızca 100 öğrenci eğitimine devam ederken onların da çalıştıkları için eğitimini tam anlamıyla devam ettiremediğini dile getirdi. Kalfalar, çocuklara el uzatılmasını tarlalarda ve iş yerlerinde çalıştırılmaları yerine mahallesindeki dükkan sahiplerine seslenerek 40 dükkanın her birinden 1.000 TL alınarak 40.00 TL ile çocuklara bir okul yapılabileceğini bu konu da yardım etmelerini ve çocukların eğitimlerini tamamlamaları için de elinden geleni yapacağını söyledi.

‘Bayrağımızın Altında Ne Mutlu Türküm Diyene! Diyebilmek Onurdur’

               Geçmiş yıllarda Kent Konseyi Başkanlığı da yapmış olan Bayram Ali Kalfalar Türkiye Genelinde birçok toplantıya katılarak, başkanlık yaptığı süreç boyunca güzel temsil ettiğini ve üniter ana yapı çerçevesi içerisinde başkanlığını devam ettirdiğini dile getirdi. Kent konseyi başkanı olduğu zamanlar içerisinde de çocuklara, gençlere ve halkına destek çıkacak projeler gerçekleştirdiğini söyleyen Kalfalar ‘Bayrağımızın altında Ne Mutlu Türküm Diyene’ diyebilmek benim için çok önemli, çocuklarımızın da bu ülkeye için yetişip iyi bireyler olmasını sağlamak istedim ve istiyorum dedi.

‘Atatürk İlke ve İnkılapları Benim Kırmızı Çizgimdir’

               Eğitimlerin üzerine düşürülmemesi sonucunda dezavantajların da arttığını söyleyen Kalfalar, ‘bizim zamanımızda insanlar arasında imece usulü yardımlaşma vardı, imkanlarımız el vermese de yolda bir kabuk bile görsek kaldırır kenara koyardık. Biz atalarımızdan öyle gördük. Eskiden gelecek nesil atalarımızdan korkardı şimdi ise atalarımız gelecek nesilden korkuyor. Biz ne ara bu hale geldik? İşte eğitimsizliğin başladığı en ücra noktalardan biri de bu. Benim için Atatürk ilke ve inkılapları kırmızı çizgimdir. Kırmızı çizgime dokunulduğu zaman kimseyi tanımam. Bu vatan bize emanet edildiyse Atatürk’ümüz bize, gelecek nesillerimize eğitimi, özgürlüğü, ahiliği, medeniyeti bıraktıysa sahip çıkmalıyız. Şimdi ki gençler eğitilmiyor ve kötü alışkanlıklara sahip oluyorlar. Evlatlarımıza, gençlerimize sahip çıkalım onları meslek sahibi yapalım. Meslek olmayan yerde alın teri olmaz, alın teri olmayan yerde karakter olmaz’.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın