DÜNYA TİYATRO GÜNÜ’NDE ORTADİREK TİYATROSUNDAN SOKAKTA TİYATRO

2021‘de Türkiye’de 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü sokakta kutlama yapan tek tiyatro Ortadirek Tiyatrosu oldu.Pandemi koşullarına uygun SOKAKTA TİYATROİstanbul Avcılar’da bulunan profesyonel Ortadirek Tiyatrosu Pikola Sahnesi oyuncuları İBB bağlı Avcılar Marmara Cadesi’nde 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde festival havası estirdiler.Pandemiden dolayı birçok tiyatronun kapandığı ve seyirciye ulaşmakta zorluk çeken tiyatro gruplarının ekonomi ve moral açısından […]

 DÜNYA TİYATRO GÜNÜ’NDE ORTADİREK TİYATROSUNDAN SOKAKTA TİYATRO

29.03.2021 - 6:38

Güncelleme : 29.03.2021 - 6:38

2021‘de Türkiye’de 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü sokakta kutlama yapan tek tiyatro Ortadirek Tiyatrosu oldu.
Pandemi koşullarına uygun SOKAKTA TİYATRO
İstanbul Avcılar’da bulunan profesyonel Ortadirek Tiyatrosu Pikola Sahnesi oyuncuları İBB bağlı Avcılar Marmara Cadesi’nde 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde festival havası estirdiler.
Pandemiden dolayı birçok tiyatronun kapandığı ve seyirciye ulaşmakta zorluk çeken tiyatro gruplarının ekonomi ve moral açısından sokakta yer alamadıklarını dile getiren Ortadirek Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Osman Genç “hem tiyatromuzun hem de halkımızın morale ihtiyacı olduğunu düşündük” dedi. Sokakta alına bilecek en uygun pandemi kuralları içerisinde etkinliklerini gerçekleştirebildiklerini dile getirdi.
Yıllardan beri sadece pandemiden dolayı gelen uygulamalardan 2020 27 martında sokakta kutlama gerçekleştiremediklerini belirtti. Osman Genç sanal ortamda tiyatronun ateşleyici gücünün ve enerjisinin sahne sanatlarına uygun olmadığından seyircimizle sokakta yüzleşmek istedik. Bu gergin ve korku dolu zamanların içinde bir nebze de olsa Türkiye’de 2021‘in ilk çoban ateşi yaktıklarını aktardı.
Osman Genç; daha önceki yıllarda birçok tiyatro ile etkinlik oluşturduklarını ve bu yıl yalnız kalmanın derin üzüntüsünü yaşadığını söyledi. Avcılar Marmara caddesindeki yapılan etkinlikte halkın katılımı ve coşkusu yaşayamadığımız Nevruz Bayramı’nı da bize yaşatmış oldu dedi.
Ortadirek Tiyatrosu ilk olarak Atatürk heykelinin bulunduğu yerden başlamalarının sebebinin M. Kemal Atatürk’ün sanat için yaptığı önemli katkılar ve sözleri için oradan başlamayı tercih ettiklerini söyledi. Ve farkındalık yaratabilmek adına Uluslararası Bildiri’yi ilk orda okuduklarını aktardı.
Türküler ve tiyatro sloganlarıyla 99 yılı deprem anıtının orda Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın kaleme aldıkları ulusal tiyatro bildirisini okuyup; Ortadirek Tiyatrosu’nun Şantiye oyuncularının oyunları ile başlayan genç oyunculardan Sibel Kırpıs ve Doğukan Çevik oyunlarını gerçekleştirdi.
Havuz meydanında Unesco tarafından Yunus Emre Yılı ilan edilmesinden dolayı Osman Genç’in yazıp yönettiği “Yunus Emre Aşk-ı Revan” oyununu Batuhan Öztürk seyircinin büyük ilgisi ile sergiledi. Aynı alanda tiyatro eğitmen oyuncusu Berkcan Genç UTANIYORUM adlı psikolojik oyununu gerçekleştirdi.

Son olarak Avcılar Belediyesi meydanında yer alan tiyatro seyircisini peşinden alkışlarla sürükleyerek büyük bir çember oluşturdular. Genç oyunculardan Melisa Çakır alkışlarla oyununu tamamladı. Ardından Bir Garip Orhan Veli ve Taburenin Hikayesi oyunundan kesitler sunan Ali Geygeloğlu seyircilerini hayran bıraktı. Sahne ve sokak kostümlerini tasarlayıp hazırlayan Tülin Aktaş tebrikleri kabul etti. Ortadirek Tiyatrosu Alternatif Bildirisi Tiyatronun genç ve dinamik oyuncularından Tuluat Genç tarafından hazırlanan bildiri kendisi tarafından basına ve halka karşı okundu ardından KÜRSÜDE adlı performansını sergiledi . Daha son olarak sahne alan, usta yönetmen oyuncu Osman Genç’in “Zort Bey” adlı seyircisini içine alan interaktif oyun seyircinin tezahüratları ile bitti Elvin Avvad’ın hazırladığı Hatırat Panosunun önünde; oyuncular ve seyircilerin hatıra fotoğrafları ile son buldu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın